وب کنفرانس

سمینو و برگزاری وب کنفرانس

وب کنفرانس در واقع نوعی از ارتباط زنده است که به صورت صوتی و تصویری بین دو نفر تا ۱۰۰ نفر برگزار می شود. در این مدل از ارتباط افراد از هر نقطه ای از جهان می توانند با کمک اینترنت و پلتفرم سمینو با یکدیگر ارتباط زنده، مستقیم و همزمان بگیرند.

قابلیت های برگزاری وب کنفرانس در سمینو

از قابلیت های وب کنفرانس در سمینو می توانیم به اشتراک گذاری دسکتاپ، برقراری صدا و تصویر، فرستادن فایل های آموزشی و نشان دادن اسلاید و پاور‌پوینت اشاره کرد. همچنین در سمینو قادر هستید که بین اعضای حاضر در کنفرانس رای گیری و نظر سنجی کنید.

بسترهای برگزاری کنفرانس می تواند متفاوت باشد. از سرویس های اینترنتی گرفته تا نرم افزارهای سازمانی می توانند محیطی برای برگزاری کنفرانس های اینترنتی باشند. برای شرکت در کنفرانس در سایر سایت ها ، معمولا باید نرم افزار مربوط به نسخه های اندروید، ios و یا دسکتاپ را نصب کنید. اما با کمک پلتفرم سمینو که کاملا بومی است به راحتی می توانید بدوم نصب نرم افزار، کنفرانس خود را برگزار کنید.

تا اینجا با مفهوم کنفرانس اینترنتی آشنا شدیم اما ممکن است این سوال پیش بیاید که به چه دلیلی باید وب کنفرانس برگزار کنیم؟ مگر کنفرانس های حضوری چه مشکلی داشتند که بهتر از به کنفرانس های آنلاین تبدیل شوند. در ادامه با ما همراه باید تا پاسخ این سوال را بدهیم.

دلایل برگزاری وب کنفرانس چیست؟

زمانی که شروع به راه اندازی کسب و کاری می کنید مدام باید نگران سرعت تغییر و پیشرفت تکنولوژی باشید؛ همواره باید سرعت خود و کسب و کارتان را با تکنولوژی یکی کنید در غیر این صورت جا خواهید ماند.

پس از آنکه کسب و کار خود را راه اندازی کردید تازه متوجه می شوید که تمام ابزارهایی که به کار می گرفته اید تغییرات اساسی کرده اند. یکی از این تغییرات مربوط به برگزاری کنفرانس می شود.

دیگر کنفرانس ها حضوری رنگ باخته اند و جای خود را به وب کنفرانس ها داده اند. امروزه وب کنفرانس تبدیل به ابزاری جدایی ناپذیر بین کسب و کارهایی شده است که خود را با سرعت پیشرفت تکنولوژی هماهنگ کرده اند.

گاهی در شرکت ها نیاز به حضور فیزیکی بعضی از تیم ها نیست. می توانید با وب کنفرانس تیم ها را رهبری و هدایت کنید. تیم ها نیز می توانند با این روش دور کاری را تجربه کنند. در دنیای کرونایی امروز بهترین راه بعضی از مشاغل دور کاری و استفاده از وب کنفرانس است. حتی با پشت سر گذاشتن این دوران می توانید فارغ از موقعیت مکانی و اختلاف زمانی به طور مستقیم با همکاران و پرسنل در ارتباط باشید.

تیم های پشتیبانی، فنی، فروش، بازاریابی، طراح، برنامه نویسی و بسیاری مشاغل دیگر می توانند دور کاری کنند و با کنفرانس غیر حضوری با شرکت در ارتباط باشند. در پلتفرم سمینو بر خلاف سایر پلتفرم ها می توانید چند نفره به طور همزمان در جلسات شرکت کنید و مدیریت هر جلسه بین افراد حاضر در جلسه چرخشی باشد.

تقریبا تمام سرویس های ارائه کننده کنفرانس دارای صدا و تصویر هستند. اما سمینو علاوه بر اینها اشتراک دسکتاپ، مدیریت اسپیکر، چت، تخته هوشمند و پشتیبان جلسات نیز دارد. در سمینو امکان برگزاری چندین کنفرانس به صورت همزمان نیز وجود دارد.

حالا که متوجه شدیم برای رونق کسب و کارمان باید با تکنولوژی پیش برویم بد نیست در مورد مزایای کنفراس اینترنتی با هم صحبت کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

چند مزیت برگزاری وب کنفرانس

از گذشته تا به امروز ایمیل و سایر پیام رسان ها راه ارتباطی بین اعضای تیم و مدیر پروژه بوده است. اما امروزه به دلیل مزیت های زیاد وب کنفرانس، این روش برگزاری می تواند جایگزین خوبی برای پیام رسان ها باشد.

صرفه جویی در هزینه ها

وب کنفرانس ها هزینه بسیار کمتری نسبت به کنفرانس های حضوری دارند. گاهی برای شرکت در یک کنفرانس کاری باید سفر کرد. این سفر چه خارجی باشد چه داخلی هزینه هایی را به خود اختصاص می دهد که که روی وضعیت اقتصادی شرکت تاثیر می گذارد.

همچنین اگر یکی از اعضای شرکت مدام در کنفرانس ها شرکت کند شما با کمبود نیروی اسانی رو به رو خواهید شد.

علاوه بر هزینه های هواپیما، قطار و بلیط، هزینه اقامتی را نیز باید حساب کنید. این مشکلات و هزینه های اضافه با برگزاری وب کنفرانس از بین می روند.

در این روش به دلیل آنکه دیگر نیازی به حضور افراد در یک مکان فیزیکی نیست منابع مالی صرف حضور افراد نمی شود و زمان هم برای رسیدن به محل کنفرانس گذاشته نمی شود. اعضای تیم می توانند لپ تاپ خود را روشن کنند و در هر محلی که هستند با زدن روی لینک ورود به کنفرانس، وارد جلسه شوند.

ملزومات برگزاری وب کنفرانس

معمولا چیز زیادی نیاز ندارید. تنها به کامپیوتر یا هر وسیله ای که به اینترنت متصل شود، وب‌کم، مرورگر و سرویس برگزاری وب کنفرانس سمینو احتیاج دارید.

شرکت در جلسه از هر نقطه ای از ایران و جهان

اگر به چند سال پیش برگردیم متوجه می شوید که کسب و کارها با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کرده اند. در آن زمان شرکت‌های تجاری ساعت ها و روزها وقت صرف می کردند تا یک مشکل را حل کنند. اما امروزه با برگزاری وب کنفرانس می توانند بدون صرف زمان زیاد و هزینه های زیاد با یکدیگر در ارتباط باشند و مشکل را حل کنند.

مدیر عاملان می توانند از هر نقطه ای از جهان جلسه هیئت مدیره یا پرسنل را تشکیل دهند. در این روش وارد یک اتاق مجازی می شوید، گفتگو می کنید، گزارش می دهید و می توانید تصمیمات مهم خود را بگیرید.

به کار گیری افراد مستعد و پر تلاش از هر نقطه ای از جهان

قبل از پیشرفت تکنولوژی و حذف مسافت ها، تنها افرادی می توانستند استخدام شوند که در محلی نزدیک به آن شرکت زندگی می کردند. سایر نیروهای مستعد و کاربلد بیکار می ماندند وکسی از تجارب آنها استفاده نمی کرد.

اما امروزه با وجود پیشرفت علم و آمدن راه های ارتباطی مانند وب کنفرانس، افراد با استعداد می توانند از هر نقطه ای از جهان استخدام شوند. با این روش دورکاری رواج پیدا کرد و فاصله های جغرافیای از بین رفت. این افراد می توانند تنها با یک کلیک وارد جلسه کاری شوند.

آسان بودن برگزاری و شرکت در کنفرانس ها

اگر وب کنفرانس را در مقیاس کوچکتر و فقط برای یک شرکت کوچک در نظر بگیریم باز هم مزیت بیشتری نسبت به کنفرانس حضوری دارد.

شما می توانید از خانه با مدیر یا کارمندان و یا مشتریان در تماس باشید. با اجرای وب کنفرانس هزینه های رفت و آمد به محل شرکت حذف می شود. افرادی که توانایی حضور در شرکت را ندارند می توانند به راحتی در منزل مشغول به کار شوند و از طریق وب کنفرانس با شرکت در ارتباط باشند. به طور مثال خانمی که در مرخصی زایمان قرار دارد، می تواند در خانه هم کار کند و در جلسات شرکت کند؛ و هم از نوزاد خود مراقبت کند.

در سمینو پس از برگزاری کنفرانس می توانید فایل های هر جلسه را دانلود و نگهداری کنید.

بازاریابی برای کسب و کار بدون نیاز به سفرهای کاری

با وجود کنفرانس های آنلاین، کسب و کارهایی که نیاز به معرفی محصول دارند بهتر می توانند با مشتریان ارتباط مستمر داشته باشند. در این مدل می توانید پیشرفت ها و تغییراتی که در محصول رخ داده است را به مشتریان نشان دهید.

همچنین می توانید در این روش توضیحاتی در مورد دموی محصولات به مشتریان بدهید و نظرات آنها را بپرسید. به این شکل ارتباطی تعاملی با مشتریان خواهید داشت. با اشتراک ویدئو های مرتبط با محصول و اسلایدهای لازم می توانید ارتباط بهتر و روشن تری با مشتری داشته باشید.

برگزاری جلسات همیشگی

امروزه با وجود کنفرانس های آنلاین و حذف هزینه های اضافی سفر برای حضور فیزیکی در جلسات، می توانیم تعداد جلسات بیشتری برگزار کنیم. حتی می شود در یک روز چندین بار با اعضای تیم در ارتباط بود. با استفاده از کنفرانس های آنلاین کسب و کار شما رونق بیشتری می گیرد و سریعتر به سمت آینده ای روشن قدم بر می دارید.

شما می توانید جلسات زیادی در طی روز برگزار کنید، فقط کافی است که زمان مناسب را برای برگزاری انتخاب کنید تا تمام اعضا حضور پیدا کنند.

ارتباط تعاملی قسمت های مختلف یک کسب و کار

فرض می کنیم پروژه ای حساس و کوتاه مدت قرار است انجام دهیم. هر کسی مسئول انجام کاری است. با کمک وب کنفرانس می توانید به بهترین شکل پروژه را مدیریت کنید. به این طریق مدیران در جریان تمام مراحل کار قرار می گیرند. همچنین اعضای تیم در جریان روند کار توسط همکاران قرار گرفته و اطلاعات کافی را از این طریق بدست می آورند. با ضبط این جلسات امکان در جریان قرار گرفتن اعضایی که حاضر نبوده اند نیز فراهم شده است.

مزایای استفاده از وب کنفرانس را با هم مرور کردیم. این مزایا باعث کارایی بیشتر اعضای تیم می شوند. علاوه بر آن باعث جمع شدن افراد حرفه ای از تمام نقاط دنیا خواهد شد.

تا اینجا متوجه شدیم که وب کنفرانس به دلیل تاثیر زیاد روی ارتباط اعضای تیم با یکدیگر، یکی از ابزارهای جدایی ناپذیر در کسب و کارهای رو به پیشرفت و مدرن است. در ادامه به معرفی کسب و کارهایی که این روش به آنها کمک خواهد کرد می پردازیم.

موارد استفاده وب کنفرانس

  • ارتباط تعاملی اعضای هیئت مدیره

حتما تا به حال دیده اید که هماهنگی حضوری اعضای هیئت مدیره کار بسیار دشواری است. پیدا کردن زمانی مشترک برای حضور فیزیکی اعضا چالش بزرگی است. اما در سمینو با برگزاری سمینار به صورت آنلاین این کمک را به شما کرده است که جلسات هیئت مدیره را با خیال راحت و بدون حضور فیزیکی و همزمان برگزار کنید.

گاهی اعضا دوست دارند به صورت سنتی و حضوری در جلسات حضور داشته باشند و موافق برگزاری جلسات آنلاین نیستند. اما کار با پلتفرم سمینو بسیار آسان و جذاب است. با یک بار استفاده از این ابزارها افراد سنتی نیز به سمت تکنولوژی روی می آورند.

  • شرکت ها با شعب زیاد و بانک ها

در شرکت ها، فروشگاه های زنجیره ای و بانک ها که چندین شعبه در مناطق مختلف و شهرهای مختلف دارند؛ برای رسیدگی به امور مدیر باید هر روزه به آنها سر بزند که عملا امکان پذیر نیست. اما با ورود پلتفرم سمینو به راحتی و بدون نیاز به حضور فیزیکی و صرف وقت و هزینه می توانید جلسات را برگزار کنید. می توانید با شعبه های خود در سایر شهرها به راحتی ارتباط داشته باشید.

  • آموزش از طریق وب کنفرانس

باید بدانید که وب کنفرانس فقط برای برگزاری جلسات نیست. می توانید از آن برای آموزش پرسنل خود استفاده کنید.

با کمک وب کنفرانس می توانید دوره های آموزشی با کیفیتی برای تیم خود برگزار کنید. این دوره ها می تواند در خارج از کشور برگزار شوند و بدون هزینه سفر تیمتان در آنها شرکت کنند.

  • ارتقاء شرکت از طریق پیدا کردن شریک تجاری

وب کنفرانس می تواند راه مناسبی برای پیدا کردن شریک های خارجی باشد. می توانید از این طریق با شرکا مذاکره کنید. تنها با داشتن یک سیستم کامپیوتری متصل به اینترنت می توانید در زمان و هزینه های برگزاری کنفرانس حضوری صرفه جویی کنید.

  • در دانشگاه ها برای آموزش از راه دور

در آموزش مدارس، دانشگاه ها و موسسات به راحتی و با هزینه های بسیار کم می توان کلاس برگزار کرد و آموزش را به بهترین شکل پیش گرفت.

حتما تا به حال نام استاد پروازی را شنیده اید یا سخنران مدعو که از شهر یا کشوری دیگر به محل کنفرانس آمده اند. با حذف هزینه های سفر، هتل، گرفتن سالن و تیم اجرایی می توانید با کمک وب کنفرانس از دانش این اساتید استفاده کنید. با این کار خطر سفر و جا به جایی نیز کاهش می یابد. بهترین راه برای برگزاری جلسات دفاع پایان نامه دانشجویان ارشد و دکتری نیز برگزاری جلسات غیر حضوری است.

  • در پزشکی و درمان از راه دور

گاهی پیش می آید که بیمار نمی تواند خود را به مطب پزشک برساند. در این حالت بهترین راه برقراری ارتباط اینترنتی است. پزشک با دیدن چهره بیمار و گرفتن مستقیم شرح حال از او بهتر می تواند بیماری را تشخیص داده و او را درمان کند.

همینطور در برگزاری کمیسیون پزشکی که به دفعات زیاد انجام می شود وب کنفرانس می تواند جایگزین خوبی برای شرکت در جلسه بدون اتلاف وقت باشد. با توجه به آنکه در کشور ما تعداد بیماران بیشتر از پزشکان متخصص است با این روش می توان از راه دور بیمار بیشتری را ویزیت کرد و همه کشور از امکانات پزشکی یکسانی برخوردار شوند.

همچنین اگر نیاز به وجود چند پزشک در اتاق عمل باشد و امکان حضور فیزیکی پزشک متخصص وجود نداشته باشد با این روش می توان در اتاق عمل حضور پیدا کرد.

  • نظارت بر عملکرد واحدهای تولیدی

همانطور که می دانید عملکرد تمام بخش ها و هماهنگ بودن آنها می تواند در تولید نقش مهمی داشته باشد. با کمک این سیستم می توان هماهنگی های لازم در چرخه تولید را انجام داد بدون آنکه نیاز باشد تک تک افراد در جلسات هماهنگی حضور فیزیکی داشته باشند.

در نهایت باید گفت…

در دنیای امروز به دلیل مشغله کاری و دور بودن فاصله ها می توان از روش های جایگزین برای جلسات استفاده کرد. وب کنفرانس می تواند جایگزین خوبی برای حذف حضوری افراد در جلسات کاری و اداری باشد. دیگر برای آموزش، استخدام، هماهنگی بین پرسنل در شعبه های مختلف نیاز به حضور فیزیکی و صرف هزینه های زیاد نیست.

در این مقاله با ویژگی های وب کنفرانس و برگزاری آن در سمینو آَشنا شدیم. در سمینو کلاس آنلاین و وب کنفرانس خود را بدون نصب هیچ نرم افزاری به راحتی برگزار کنید. اگر تا کنون کنفرانس اینترنتی برگزار کرده اید تجربیات خود را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.