وبینار و کلاس آنلاین

وبینار یا کلاس آنلاین سمینو چیست؟

در ابتدا قبل از هر سخنی بهتر است که با وبینار و مفهموم آن بیشتر آشنا شویم. وبینار برگرفته از عبارت سمینار مبتنی بر وب (Web-based seminar) و از تلفیق دو واژه وب و سمینار تشکیل شده است. امروزه سمینارهایی که در بستر اینترنت یا وب برگزار می شوند را با اسم وبینار می شناسیم. به دلیل مزایای زیاد وبینار مخاطبان زیادی جذب آن شده اند. وبینار به صورت همزمان و بدون کوچکترین اختلاف زمانی در بستر اینترنت و برای طیف زیادی از مخاطبان برگزار می شود.

کلاس آنلاین سمینو به کلاس هایی گفته می شود که در آن علم آموزان، دیگر نیاز به حضور فیزیکی در کلاس درس را ندارند. این کلاس ها به صورت دو سویه و تعاملی برگزار می شوند. و مانند وبینار دارای مزایای زیادی هستند

در ادامه با مزایا و معایب وبینار و کلاس هایی که در بستر اینترنت برگزار می شوند آشنا می شویم. با ما همراه باشید.

ویژگی های هیجان انگیز وبینار یا کلاس آنلاین سمینو

در سال های قبل برگزاری کلاس و سمینار به صورت آنلاین امکان پذیر شده بود. اما تنها مدرس می توانست به صورت یک طرفه و با وقفه مطالب مورد نظرش را ارائه کند. این مدل برگزاری اصلا جذاب نبود و افراد کمی از آن استقبال می کردند.

اما در دنیای امروز با پیشرفت تکنولوژی و آمدن اینترنت پر سرعت و فراهم کردن بسترهای مناسب وبینار، دیگر این مشکل از میان رفته است. ویژگی جذاب وبینار برقراری ارتباط بین چند نفر از هر نقطه ای از جهان بدون در نظر گرفتن مسافت و موقعیت جغرافیای است. همچنین دیگر هیچ وقفه ای بین ارائه مدرس و علم آموز وجود ندارد. به دلیل اصلاح شیوه برگزاری وبینار بود که افراد زیادی جذب آن شدند.

نحوه برگزاری وبینار

در ابتدا باید اینترنت و وسیله ای برای وصل شدن به آن داشته باشید. سپس مدرس و شرکت کننده به صورت همزمان و در یک ساعت مشخص با هم وارد کلاس آنلاین سمینو می شوند. با ابزارها و امکانات مختلفی که هر پلتفرم برگزاری وبینار، در اختیار ارائه کننده قرار می دهد، سمینار به صورت اینترنتی و آنلاین آغاز می شود.

موارد و امکاناتی که در اختیار ارائه کننده گذاشته می شود در هر پلتفرم متفاوت است. اما ما در سمینو کاملترین امکانات و ابزارها را در اختیارتان قرار می دهیم. امکاناتی مانند صدا و تصویر، اپلود فایل های مورد نیاز در کلاس برای آموزش، نمایش ویدئو، اشتراک دسکتاپ مدرس با شرکت کنندگان و استفاده از تخته هوشمند در کلاس مجازی از جمله امکانات برای برگزاری وبینار یا کلاس آنلاین سمینو است.

شرکت کنندگان وبینار نیز می توانند با استفاده از ابزارهای صوتی و تصویری، سوالات خود از مدرس را به صورت آنلاین بپرسند. همچنین امکان چت نیز در این پلتفرم وجود دارد. می توانید در حین تدریس سوالات خود را تایپ کرده تا مدرس در زمان مناسب به آنها پاسخ دهد.

وسایل مورد نیاز برای شرکت وبینار

برای شرکت در وبینار، فقط نیاز به وسیله ای دارید که به اینترنت متصل شود. اگر لپ تاپ دارید دیگر نیاز به هدست یا میکروفون نیست؛ می توانید با استفاده از دوربین لپ تاپ و میکروفون های لپ تاپ صدا را دریافت کنید. اما توصیه ما برای دریافت بهتر صدا و برقراری ارتباط صوتی این است که از میکروفون و هدست نیز استفاده کنید.

تا اینجا با مفهوم و ویژگی های وبینار و کلاس آنلاین سمینو آشنا شدیم و فهمیدیم که چگونه در وبینار شرکت کنیم. اما باید بدانیم اساسا چرا باید وبینار برگزار کنیم؟ مگر وبینار چه مزایایی دارد که امروزه همه به فکر برگزاری وبینار و یا شرکت در وبینار هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

چرا وبینار برگزار می کنیم؟

به دلیل مزایای زیادی که وبینار نسبت به سمینار حضوری دارد، باعث شده تا وبینار بهترین جایگزین برای سمینار باشد. از این مزایا می توان به شرکت در رویداد از هر نقطه ای از ایران اشاره کرد. دیگر فاصله جغرافیایی معنایی ندارد. همچنین وجود پلتفرمی که ابزار تشکیل کلاس یا وبینار تعاملی را در اختیارمان می گذارد می تواند از جمله دلایل برای برگزاری وبینار باشد. توانایی ارائه کامل محتوا و صرفه جویی در زمان و هزینه ها می تواند دلایل خوبی برای استقبال از وبینار باشد.

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا دلایل اصلی برگزاری وبینار را با هم مفصل بررسی کنیم.

فاصله تا محل برگزاری رویداد دیگر معنایی ندارد.

شاید برای شما تا به حال اتفاق افتاده باشد که وقت کافی برای رفتن به یک رویداد را نداشته باشید، یا رویداد در شهر محل زندگی شما برگزار نشود و شما مجبور شوید ساعتها  وقت و هزینه صرف کنید تا خودتان را به رویداد برسانید. گاهی به همین دلایل ممکن است از خیر شرکت در رویداد نیز بگذرید.

اما بارزترین ویژگی وبینار یا کلاس آنلاین سمینو، حضور آسان در آن است. دیگر لازم نیست برای شرکت در رویداد در محل اصلی برگزاری، حضور فیزیکی داشته باشید. به بیان دیگر می توانید در وبینار از هر نقطه ای از جهان شرکت کنید.

همچنین دیگر هیچ محدودیتی برای تعداد شرکت کنندگان نخواهیم داشت. هزاران نفر می توانند در وبینار شرکت کنند. به همین دلیل برای پیشرفت و تبادل علم بسیار کارامد هستند. با این روش علم در تمام دنیا به یک میزان گسترده می شود. از همه مهمتر اینکه می توانید در وبینارهای افراد معروف، با سواد و با تجربه که در نقاط دور کشور یا خارج از کشور هستند به راحتی شرکت کنید.

وبینار کاملا تعاملی برگزار می شود.

از دیگر مزایا و قابلیت های وبینار می توان به دو سویه بودن آن اشاره کرد. در واقع مدرس و مخاطبان با هم ارتباطی صوتی، تصویری و نوشتاری دارند. با ابزارهای موجود در پلتفرم سمینو به سادگی می توان به تبادل اطلاعات و ارائه محتوا به صورت تعاملی پرداخت.

همچنین مدرس می تواند با اسلاید، فیلم آموزشی، اشتراک گذاری دسکتاپ، ارائه پاورپوینت، فایل ورد، عکس و پرسش و پاسخ کلاس را کاملا دو سویه و تعاملی پیش ببرد.

حتی می توانید با تمام شدن رویداد در فضای چت سوالات خود را بپرسید و پاسخ آن را سریعا دریافت کنید. در سمینو ابزار چت برای شما فراهم شده تا سوالات خود را به صورت کامل بپرسید.

کلاس های آنلاینی که در گذشته برگزار می شده به صورت تعاملی نبوده اند. به همین دلیل شاگردان با مشکل مواجه می شدند و هیچ استقبالی از آنها نکرده اند. با پلتفرم سمینو این مشکل برطرف شده است.

می توانید منابع آموزشی را به اشتراک بگذارید!

در بعضی از پلتفرم ها و سایت های برگزاری وبینار امکان اشتراک گذاشتن محتوای ارائه شده وجود ندارد. اما ما در سمینو این مشکل را رفع کرده ایم. می توانید محتوا های مورد نیاز مانند فیلم، فایل، اسلاید و … را با کاربران و مخاطبان شِر کنید. حتی بعد از اتمام کلاس می توانید فایل ارائه را دانلود کنید.

تجربه نشان داده است که در زمان برگزاری کلاس آنلاین سمینو یا وبینار اگر منابع کافی در اختیار مدرس و علم آموز قرار بگیرد کیفیت ارائه ویادگیری افزایش خواهد یافت.

با وبینار هزینه رفت و آمد و ثبت نام کم می شود و در زمان نیز صرفه جویی می شود.h3

مورد بعدی که می تواند دلیلی بر برگزاری وبینار باشد این است که برگزاری وبینار نسبت به رویداد حضوری هزینه کمتری دارد. علت آن هم  حذف هزینه های اجاره سالن، تجهیزات، سیستم های صوتی و تصویری، پذیرایی و هزینه های تیم اجرایی است. به این صورت برگزار کننده هزینه کمتری برای راه اندازی کلاس آنلاین سمینو و وبینار می کند، پس هزینه ای که برای ثبت نام از شما می گیرند نیز کمتر است. به این شکل در هزینه ثبت نام نیز صرفه جویی می کنید.

برای حضور در کلاس وقت زیادی نمی خواهد صرف کنید. زیرا دیگر زمان رفت و آمد حذف می شود. به این روش از هر جایی که باشید می توانید در کلاس شرکت کنید بدون آنکه نیاز باشد از منزل یا محل کار خود خارج شوید.

تا اینجا با مزایای استفاده از وبینار آشنا شدیم در ادامه باید ببینیم که وبینار با این همه مزایا در چه حوزه هایی کاربرد دارد؟

کاربردهای وبینار

وبینار با اهداف مختلفی برگزار می شود. می توانید با برگزاری وبینار یا کلاس آنلاین سمینو به اهداف مورد نظر خود برسید. امروزه وبینار بیشترین کاربردها را در آموزش، بازاریابی و اشتراک اطلاعات دارد. در ادامه دو کاربرد اصلی وبینار را با هم بررسی می کنیم.

وبینار آموزشی

شما می توانید گارگاه های آموزشی(ورک شاپ) خود را به شکل وبینار برگزار کنید. گارگاهی با موضوعی مشخص و زمانی بین ۱ تا ۲ ساعت بهترین مدل آموزش می تواند باشد.

در این مدل از آموزش می توانید ورک شاپی بزرگتر با تعداد شرکت کنندگان بیشتری داشته باشید. یکی از ابزارهای برگزاری وبینار در سمینو امکان پرسش و پاسخ آنلاین به صورت صدا.ف تصویر و چت است که آموزش را بهتر و جذاب تر می کند.

وبینار بازاریابی

اگر شما می خواهید محصول یا خدماتی را معرفی کنید وبینار به کمک شما می آید. با برگزاری جلسه ای آنلاین مخاطبان می توانند از ویژگی های محصول مطلع شوند و شما به تمام سوالات آنها پاسخ دهید. از آنجایی که تبلیغات ویدئویی و زنده تاثیر زیادی روی مشتری می گذارد به راحتی می توانید از برگزاری وبینار در بازاریابی محصول خود استفاده کنید.

بازاریابی به این شیوه می تواند به جذب و وفاداری مشتریان کمک زیادی کند. در این حالت مخاطب شما متوجه وقتی که برای پاسخ دادن به سوالاتش می گذارید می شود و اعتماد بیشتری به شما و محصول یا خدماتتان می کند. همینطور شما می توانید به صورت آنلاین دمویی از محصول خود نیز به مخاطب نشان دهید.

حالا که تمام خوبی ها و مزایای استفاده از وبینار و کلاس آنلاین سمینو را با هم بررسی کردیم بد نیست در مورد معایب آن نیز با هم صحیت کنیم. گرچه که این معایب قابل رفع هستند اما باز هم خالی از لطف نیست که در موردشان بدانیم.

معایب وبینار

دو عیب را می توان در اینجا نام برد. مورد اول وابستگی ۱۰۰ درصدی آن به اینترنت با سرعت مناسب است. هر چه سرعت نت شما بیشتر باشد وبینار با کیفیت تری خواهید داشت. کمترین سرعت قابل قبول باید ۱ مگ باشد که دچار قطعی نشوید. تمام اینترنت های موجود در کشور از اینترنت همراه گرفته تا اینترنت ثابت این سرعت را به راحتی تامین می کنند.

مشکل و عیب دیگر نبود پلتفرمی مناسب و با کیفیت است که کاملا بومی سازی شده باشد. سایت های مختلفی وبینار برگزار می کنند اما با کمک سرویس های خارجی که در ایران فیلتر هستند. این سرویس ها نقایص زیادی دارند. اما ما این مشکل را بر طرف کرده ایم. پلتفرم سمینو کاملا بستری بومی دارد و در حین استفاده از آن هرگز به مشکل نخواهید خورد.

سخن آخر…

همه ما با مفهوم وبینار و کلاس آنلاین سمینو در این مقاله آشنا شدیم. وبینار همان سمینار یا کلاس است که در فضای مجازی و در بستر اینترنت برگزار می شود. اگر برای ارائه وبینار از پلتفرم مناسب استفاده کنید که تمام ابزارهای مورد نیاز برای تعاملی شدن کلاس را داشته باشد بسیار بهتر و کارامد تر از رویداد ها و کلاس های حضوری خواهد بود.

با ما در سمینو همراه باشید تا تجربه ای عالی از آموزش و برگزاری وبینار داشته باشید.